Стягнення аліментів на утримання дітей

Одним з найважливіших обов’язків батьків являється, безперечно, утримання дитини. Такий обов’язок закріплено й відповідними законодавчими нормами України, зокрема, такими як ст. 51 та ст.52 Конституції України, ст.ст.180-201 Сімейного кодексу України.

На жаль на сьогоднішній день, спеціалістам нашої адвокатської компанії “Верітас”  майже кожного дня доводиться мати справу з питання стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини. Однак, кожна дитина народжена у шлюбних відносинах, чи поза них має права на належне матеріальне утримання з боку кожного з батьків, саме тому ми надамо Вам повний спектр юридичних послуг, які стосуються отримання аліментів на дитину, а також стягнення заборгованості.

Перш за все слід зазначити, що існують декілька способів стягнення аліментів, а саме:

  • за домовленістю батьків. Такий спосіб є прийнятний у випадках, коли один з подружжя мешкає окремо від дитини, але виявляє самостійне бажання приймати участь в утриманні дитини, а розмір матеріальної допомоги, яку він надає є достатнім та погодженим іншим з батьків.
  • на підставі укладеного між батьками договору про сплату аліментів. В цьому випадку треба звернути увагу на основні моменти: розмір аліментів, строк їх виплати, а у разі сплати аліментів у твердій грошовій валюті, порядок їх індексації;
  • за рішення суду. Цей спосіб, нажаль, на сьогоднішній день є одним з найпоширеніших, адже, далеко не завжди батьки доходять згоди з питань розміру аліментів, а в деяких випадках взагалі щодо їх сплати.

Стосовно стягнення аліментів за рішенням суду зауважуємо. Першим етапом цієї процедури є правильне визначення розміру аліментів. Так, мінімальний розмір аліментів, у відповідності до частини 2 ст.182 Сімейного кодексу України, становить 30% на одну дитину від встановленого на момент сплати прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум в 2014 році становить для дитини віком до 6 років – 1032 гривень, та для дітей віком від 6 до 18 років – 1286 гривень.

Згідно ст.183 Сімейного кодексу, суд може визначити розмір аліментів у розмірі певної частки від заробітку особи, яка повинна їх сплачувати. Однак, ця частка все ж таки не повинна бути меншою ніж 30% від прожиткового мінімуму, але й не може перевищувати 50% від заробітку особи з якою стягуються аліменти.

Другим етапом стане написання позовної заяви встановленого зразку. Виходячи з судової практики в позовній заяві про стягнення аліментів, все ж таки краще зазначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, з метою уникнення суттєвих змін в розмірі виплачуваних аліментів.

У разі необхідності сплачувати аліменти на утримання двох та більше дітей суд встановлює єдину частку від загального заробітку особи, на яку покладається обов’язок по сплаті аліментів.

Слід зазначити, законодавцем визначено право на отримання аліментів не тільки дитини, а й одного з подружжя, який є непрацездатним. Право на матеріальну допомогу після припинення шлюбу чоловіка чи дружини передбачено ч.1 ст.76 Сімейного кодексу України.

Узагальнюючи вищенаведене хотілося б наголосити на тому, що питання щодо стягнення аліментів містить по своїй суті велику кількість нюансів, саме тому під час виникнення у вашому житті такої ситуації краще все ж таки буде звернутися до кваліфікованих спеціалістів.

Наша компанія знаходиться у Дніпропетровську та стане Вам у нагоді під час вирішення будь-якого складного юридичного питання.

Яндекс.Метрика